Eğitim & Kariyer

10 Etkili İş Bulma Önerisi

İş arıyorsunuz ancak bir türlü istediğiniz gibisini bulamıyorsanız iş bulma sürecinizi gözden geçirmenizde fayda var. İş bulma sürecinizi rahatlatıp, hızlandıracak tüyolarımızı okuyun.

 

1. Networkünüzü Kullanın

Günümüz dünyasında insan ilişkileri gerek iş gerekse özel hayatta her şey demek. Çevrenizde mutlaka sizi doğru işverenle buluşturacak birileri var ancak sizden, yeteneklerinizden ve iş aradığınızdan haberdar değiller. Farklı alanlardan tanıdığınız insanlarla iletişim kurun ve nasıl bir iş aradığınızla ilgili bilgilendirin.

Networking-for-latino-mbas-LAM-Social-Club1

2. Okul Arkadaşlarınızla İletişime Geçin

Aynı eğitimi alıp, benzer sektörlerde çalışan üniversite arkadaşlarınızla iletişime geçin. Sizi iyi tanıyan ve aynı ya da yakın alanlarda çalışan insanların referansları iş bulmada her zaman daha etkilidir.

o-COLLEGE-FRIENDS-facebook

 

3. Etkinliklere Katılın

Çalışmak istediğiniz alan ya da sektörle ilgili sosyal aktiviteleri ve etkinlikleri araştırın. Olabildiğince sektörünüzün ekosistemi içerisinde olmak, sektör profesyonelleriyle tanışmak, bilgi alış verişinde bulunmak iş arama sürecinizi kolaylaştıracaktır.

business-event-planning

 

4. LinkedIn’i Etkili Kullanın

LinkedIn tüm dünyada en etkili iş odaklı sosyal platform. Facebook, Twitter ya da Instagram gibi sosyal platformlar yerine bu süreçte LinkedIn’i kullanın. Yalnız iş odaklı olmaya gayret göstermenizde fayda var. Etkili bir profil ve doğru iletişimle LinkedIn bir sonraki işinizi bulacağınız yer olabilir.

3af69d6flinkedinborn

 

5. Eğitimlere, Kurslara Katılın

İş arama sürecinde sadece zaman öldürmeyin. Gerek ücretli gerek ücretsiz pek çok gelişim imkanı mevcut. Alanınızda daha gelişmenizi, ilerlemenizi ve daha iyi iş imkanlarına olanak sağlayacak eğitimlere ve kurslara katılın. Kendinize kattığınız her bilginin geleceğinize ve kariyerinize yatırım olduğunu unutmayın.

 

6. İnsan Kaynakları Şirketleriyle İletişim Kurun

Kurumsal markalarla çalışmak istiyorsanız onlar için çalışan aracı insan kaynakları şirketleriyle görüşme ayarlayın ve aradığınız iş özelliklerini doğru şekilde ifade edin. Böylece farkında olmadığınız ancak sizin yeteneklerinize sahip birini arayan kurumlara ulaşabilirsiniz.

Job search

7. Kurumların İlanlarını Takip Edin

Çalışmak istediğiniz sektör ya da kurumlar konusunda net bir fikriniz varsa bu kurumların sosyal medya ve insan kaynakları siteleri aracılığıyla profillerini takip edin. Açılacak pozisyonlardan ilk haberinizin olması avantajınız olacaktır.

volunteering

8. Gönüllülük / Staj Çalışmalarını Değerlendirin

Sektörünüzü değiştirmek niyetindeyseniz ya da henüz yeni mezunsanız hem deneyim kazanmak hem de o sektörün içerisinde network geliştirebilmek için kurum ve markalara gönüllü çalışma ya da stajyerlik teklif edin. Böylece boş zaman geçirmek yerine aktif olarak yer almış olursunuz.

404743_e2ed_2

9. Becerilerinizi Gösterin

Mesleğiniz ne olursa olsun bir işvereniniz olmasa da işinizle ilgili bir şeyler üretebilirsiniz. Kendinize işverenlerin dikkatini çekecek bir blog, ürün, hizmet gibi yeteneklerinizi, bilgi birikiminizi gösterebileceğiniz bir alan yaratın ve düzenli olarak devam ettirin.

 

10. Tumislerburada.com’u Kullanın

Hangi alanda çalışırsanız çalışın, alanınızda pek çok iş ilanını bulup, kolaylıkla iş başvurusunda bulunabileceğiniz tumislerburada.com‘u kullanın, aradığınız işi kolayca bulun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir