Tüm İşler Burada

Az Rastlanan Çok Talep Gören Mühendislik Pozisyonları

muhendislik2

Çağ değiştikçe, ihtiyaç duyulan meslekler de buna bağlı olarak değişiyor. Mühendislik her zaman yıldızı parlayan bir meslek olmakla birlikte; açılan yeni alanlarla gözde oluşunu sürdürecek gibi görünüyor.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu alanda çalışacak kişilere olan ihtiyaç da görünür ölçüde artıyor. Geçmişten bugüne kadar saygı duyulan meslekler arasında olan mühendislik; her geçen gün kendini yeni bir alanda var ederek mevcut istihdam kontenjanını artırıyor. Bu yeni alanlar, gelecekte daha da ihtiyaç duyulacak meslekler olduğu için, bugünden farkında olmakta ve bu alanlara yatırım yapmakta fayda var. İşte az rastlanan çok talep gören mühendislik pozisyonları.

Çok Duyulan AR-GE Yönetimi Teriminin Mühendisi Ne Yapar? 

AR-GE mühendisi iş ilanları öncelikli olarak güncel olanı takip etme kriterine sahip. Çünkü araştırma-geliştirme mühendisliği her şeyden önce ortaya yeni bir şeyler koymayı, sonrasında da rakiplerin söz konusu alanda neler yaptığını analiz etmeyi ve olası sorunlar için alternatif çözümler bulmayı hedefler. Merak ve ilgi ise bu mesleğin olmazsa olmazı.

İşletmenin, Üretime Sorunsuz Olarak Devam Etmesini Sağlayan Kahramanlar: Bakım Mühendisleri

Üretim odaklı sanayi koşullarında mekanik sistemler kuşkusuz temel nesneler. Bu nesnelerin zamanla bir sorunla karşılaşması ise olasılıklar dahilinde ve bu bakımı sağlayacak çalışanlara ihtiyaç var. Bakım mühendisi iş ilanları da tam olarak bu noktada devreye girer. Kullanılan makinelerin bakımı ve onarımı, o cihazlarla ilgili yüksek düzeyde bilgi sahibi kişilerce sağlanabilir ve onlar da kuşkusuz bakım mühendisleridir. İşletmenin, aksama olmadan üretime devam edebilmesi, olası sorunun tespiti ve çözümü bu mühendislerce sağlanır.

Geniş Bir Yelpazeye Yayılmış İş Kolu: Endüstri Mühendisliği

Endüstri mühendisi iş ilanları geniş bir alana yayılır ve içlerinden kendinizi geliştirdiğiniz bölümü seçmeniz ve çoğu işletmede, bunu, yaptığınız stajlarla belgelemeniz beklenir. Süreç geliştirme, maliyet planlama, kalite ve stok yönetimi, proje yönetimi gibi birçok alanda yer alabilirsiniz. Endüstri mühendisliğinde her zaman bütüne bakılır, yani sonuç odaklı çalışılır ve insan faktörü merkezi bir yerde konumlanır.

harita-muhendisi

Harita Mühendisleri Ne İş Yapar?

Harita mühendisliği, tüm mühendisliklerin altyapısını oluşturur. Yeryüzünün herhangi bir bölümünü veya tamamını, uydudan gelen görüntüleri işleyerek söz konusu sayısal verileri bilgisayar programları yardımıyla haritaya dönüştürürler. Bu haritalar kent planlaması, imar planlaması gibi birçok alanda kullanılır. Gelişmiş ülkelerde harita mühendisi iş ilanları, planlı kentleşme ile orantılı olarak, oldukça önemli bir yer tutar.

Gelecek Vadeden Mesleklerden Biri Olarak Otomasyon Mühendisliği

Son dönemlerin gelecek vadeden mesleklerinden biri olan otomasyon mühendisliğinin temeli akıllı sistemler oluşturmak, insan iş gücünü en aza indirgemek ve makinelerin gerekli işleri çoğullaştırarak yapmasını sağlamak. Bu bağlamda iş alanı oldukça geniş. Otomasyon mühendisi iş ilanları verilirken öne çıkan kriter ise tasarım becerileri. Çünkü doğru bir otomasyon sistemi ancak hatasız bir tasarımla yürütülebilir. Aynı zamanda güncel olmak, yani endüstri alanındaki gelişmeleri takip etmek yine bu mesleğin de ilkeleri arasında.

İşletmenin Olmazsa Olmazlarından Biri Olan Kalite Mühendisleri

Kalite mühendisi iş ilanları, stres ve kriz yönetimi ilkelerine öncelik verilecek şekilde hazırlanır. Çünkü bu meslek, ürünün ve üretilme sürecinin hizmet kalitesini belirler, ölçer ve gerekliyse iyileştirir ve olası sorunlarda en kısa sürede doğru sonuca ulaşmak için stres ve kriz yönetimi becerileri gerekir.

Endüstri Mühendisliğinin Alt Dallarından Biri: Metod Mühendisliği

Metod mühendisi iş ilanları verilirken ön planda tutulan maddelerden biri teknik resim okuma becerisi. Bu mühendislik, işin daha basit ve verimli yapılmasını sağlamak amacını güder ve teknik resim işin en ince detayları ile yer aldığı çalışma olduğundan doğru okunması büyük önem taşır.

sistem-muhendisiSürecin Hatasız İlerlemesi için Güveneceğiniz Kişi: Proses Mühendisi

İsmi İngilizce proses kelimesinden gelen süreç mühendisi, üretimi yapılacak ürün içindeki her bir bileşenin imal edilebilirliği, ürünün yapısı, reaksiyonları gibi konularla ilgilenir. Aynı zamanda sürecin aşamaları, bileşenlerde bir sorun çıkması durumundaki alternatif süreçler ve maliyetleri, sürecin raporlanması görevlerini de üstlenir. Bu bağlamda, proses mühendisi iş ilanları öncelikle çalışacak olan adayın raporlama yeteneğine dikkat çeker.

Firmayı Kârâ Götüren Pozisyon: Satınalma Mühendisi

Satınalma mühendisi iş ilanları analiz ve raporlama becerisi yüksek adayları seçecek şekilde hazırlanır. Üretilecek mal veya hizmetin piyasasını araştıran, diğer firmalardan teklifler alarak fiyat aralığını oluşturan, satınalma faaliyetlerinin firmanın ihtiyacına göre oluşturulmasını sağlayan bu mühendisler; firmanın ürün kalitesini azaltmadan kâr sağlaması için uğraşırlar.

Memnuniyetin Devamlılığını Sağlayan Servis Mühendisleri

Firmanın kalitesi, ürünlerin (mal veya hizmetlerin) üretilmesi sürecinde herhangi bir sorun yaşanmaması kadar, tüketici tarafından aynı memnuniyetle kullanılmasına da bağlı. Bu noktada servis mühendisleri devreye girer. Ürünün kurulumu, bakımı, arıza tespiti, müşteri ilişkileri gibi görevler bu mühendislere aittir. Bu nedenle servis mühendisi iş ilanları öncelikli olarak insan ilişkileri kuvvetli ve çözüm odaklı çalışabilen adaylara hitap ediyor.

Siz de uzmanlık alanınız olan işe tumislerburada.com adresinden kolayca ulaşabilirsiniz. Şehir, sektör, pozisyon, tarih gibi filtreleme kriterlerinden aradığınız özellikleri seçip, hiç vakit kaybetmeden hayallerinizdeki işe bir adım daha yaklaşabilirsiniz.