Tüm İşler Burada

En Çok Telefon Görüşmesi Yapan Meslek Grupları

cagri-merkezi

En çok telefon görüşmesi yapan meslek gruplarının başında gelen çağrı merkezi operatörlüğü, iş hayatına atılacak olanlar ve kariyerinde ilerlemek isteyenler için güzel fırsatlar sunuyor.

İş Hayatına Kurumsal Bir Başlangıç

Lise veya üniversiteden mezun olduktan sonra iş hayatına büyük ölçekli bir firmada başlamak veya kariyerinizi kurumsal bir firmada devam ettirmek istiyorsanız, çağrı merkezi operatörü iş ilanları seçeneklerine göz atabilirsiniz. Günümüzde önemli bir istihdam payına sahip olan çağrı merkezleri, genellikle yüzlerce ya da binlerce çalışanı bulunan, geçmişi uzun yıllara yayılan kurumsal firmalar oldukları için, özlük haklarının eksiksiz yerine getirilmesinden garantili iş imkanına, kurum içi eğitimlerden kariyer geliştirme süreçlerine kadar çalışanlarına birçok fırsat sunuyor.

Bankacılık, telekomünikasyon, sağlık ve teknoloji gibi akla gelebilecek tüm sektörlerde faaliyet gösteren çağrı merkezlerinde, belirli bir süre çalışan ve mülakat aşamalarını geçen müşteri temsilcilerine şirketin insan kaynakları, yöneticilik, muhasebe, pazarlama ve halkla ilişkiler gibi farklı departmanlarında, farklı pozisyonlara geçebilme ayrıcalığı tanınıyor.

Nelere Dikkat Edilmeli?

En çok telefon görüşmesi yapan meslek grupları arasında başı çeken çağrı merkezi müşteri temsilciliği, özellikle kariyerinizde ilerleme konusunda birçok fırsat sunuyor olsa da, her meslekte olduğu gibi bu meslekte de dikkat edilmesi gereken detaylar bulunuyor. Çalışan sayısı 1000’i aşan büyük ölçekli çağrı merkezlerinde müşteri temsilcilerine sunulan eğitim ve kariyer fırsatları daha  fazla ve gelişmiş iken bu durum her firma için geçerli olmayabiliyor. Bu yüzden çalışmak istediğiniz çağrı merkezinden eğitim ya da kariyer gibi beklentileriniz varsa, iş görüşmesi  esnasında şirketin sunduğu olanaklardan bahsedilmediği takdirde, karşı tarafa eğitim ve kariyer fırsatları ile ilgili sorular sorabilirsiniz.

9.00-18.00 saatleri arası çalışan, hafta sonlarının tatil olduğu çağrı merkezleri bulunmakla birlikte, 7/24 vardiyalı sistemde çalışan, izin günlerinin değiştiği çağrı merkezleri de mevcut. Bu da, iş arama ve iş görüşmesi süreçlerinde, daha sonra sorun yaşamamak için dikkat edilmesi gereken detayların başında geliyor.

Çağrı merkezlerinde özellikle yoğun günlerde yüzlerce telefon görüşmesi yapılabildiği için sürekli olarak iletişime ve yüksek tempoya açık olmak gerekiyor. Çağrı merkezi operatörlüğü her ne kadar fiziksel güç gerektirmeden, ofis ortamında yapılan bir iş olsa da, çoğu zaman ardı ardına farklı kişilerle, farklı konularda görüşülen, bu yüzden devamlı konuşmayı gerektiren, stresli bir iş.

Çağrı merkezi elemanı iş ilanları dahil olmak üzere tüm çağrı merkezi müşteri temsilcisi iş ilanları seçeneklerine kolayca ulaşıp başvurmak, kariyerinizde güzel bir başlangıç ya da yön değişikliği yapmak için tumislerburada.com‘u mutlaka ziyaret edin.