Eğitim & Kariyer

Cv’nizde Görüşmeye Çağrılmanızı Sağlayacak Önemli Detaylar

İşverenler ve insan kaynakları uzmanları iş başvurularını özgeçmişinize yani CV’ nize bakarak değerlendirirler. Her pozisyona birçok kişinin başvurduğunu düşünürsek, uzmanlar CV’nizi incelemek için çok kısa bir süre ayırırlar. Bu kısa süre içinde, dikkat çekebilmek için CV’ nizin ustaca hazırlanmış olması gerekir. Aşağıdaki önerilerimize göz atarak CV’ nizi güncelleyebilir, iş arama yarışına bir adım önden başlayabilirsiniz.

 

1. Cv’nizde yazım yanlışı olmamasına dikkat edin.

pen-marker-hand-the-hand-40554

Anadilinizi doğru bir şekilde kullanmanız çoğu iş veren için çok önemlidir, bir pozisyona başvururken kullandığınız özgeçmişiniz ile doğru Türkçe kullanımı konusundaki hassasiyetinizi gösterebilirsiniz. Üstelik başvurunuzda yazım yanlışı bulunması, pozisyonu yeterince ciddiye almadığınız anlamına da gelebilir.

2. Cv’nizde gerekli tüm bilgilere yer verin.

pexels-photo-210990

CV’ niz sizi insan kaynakları uzmanına ya da iş verene tanıtan bir araçtır. Kendinizi, eğitiminizi, yeteneklerinizi en doğru biçimde tanıtmak için tüm ilgili bilgilere yer vermeniz gerekir. Aldığınız sertifikalar, katıldığınız eğitimler gibi detayları da CV’nize ekleyerek kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz.

3. Referans gösterin.

CV’ nizde daha önce çalıştığınız kişilerin, iş verenlerinizin ya da başvurduğunuz pozisyonla ilgili olduğu takdirde akademik referanslarınızın yer alması sizi güvenilir ve profesyonel gösterecektir. Özgeçmişinizi incelerken güvenilir referanslarla karşılaşan yetkililerin sizi iş görüşmesine çağırma ihtimali yüksektir.

4. Gereksiz bilgilerle CV’nizi uzatmayın.

pexels-photo-110473

 

Özgeçmişinizde önemli tüm bilgilere yer vermeniz sizin için bir avantaj olacağı gibi gereksiz bilgiler de CV’nizi inceleyen yetkililerin sıkılmasına, dikkatlerinin dağılmasına sebep olabilir. İş hayatınızı ilgilendirmeyen bilgileri özgeçmişinizden silmeniz yararınıza olacaktır.

5. CV’nizi her uzmanlık alanından kişinin anlayacağı şekilde hazırlayın.

startup-photos

Herhangi bir konuda uzmanlığınız varsa bile, CV’ nizi herkesin anlayabileceği bir şekilde hazırlayın. Daha önce çalıştığınız pozisyonların, aldığınız eğitimlerin kısa ve öz açıklamalarına da özgeçmişinizde yer verin. Sadece bir bilgisayar mühendisinin anlayabileceği terimlerle dolu bir CV, bir insan kaynakları uzmanı tarafından başarısız olarak değerlendirilebilir.

6. CV’nizi sık sık güncelleyin.

CV’nizi arada gözden geçirin böylece hem olası yazım yanlışlarını, ifade hatalarını fark etmeniz kolaylaşır hem de güncel bilgilerinizi özgeçmişinize aktarırsınız. Özellikle adres, yabancı dil bilgisi, alınan eğitimler ve sertifikalar sık sık güncellenmesi gereken CV bölümleridir.

İş görüşmelerine çağırılmanızı sağlayacak mükemmel CV’yi hazırladıktan sonra, tumislerburada.com‘daki binlerce iş ilanı arasından sizin için en uygun olan pozisyonu bulabilir ve yepyeni bir kariyerle yepyeni bir hayata ilk adımlarınızı atabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir