Eğitim & Kariyer

Daha Kolay İş Bulmak İçin 10 Altın Kural

Çağımızın en büyük sorunlarından biri kendinize ve arzuladığınız kariyer hedefine uygun bir iş bulmak. Sıkıntılı bir süreç olabilen iş arama günlerini mümkün olduğunca kısa tutmak ve kısa sürede hayallerinizdeki işe kavuşmak için aşağıdaki önerilerimizi değerlendirebilirsiniz.

1 Özgeçmişiniz hatasız olsun.

İş verenler sizi ilk olarak özgeçmişinize bakarak değerlendirir. Bu birkaç sayfalık belgede yazım yanlışları yapmanız, gerekli bilgileri vermemeniz olumsuz bir etki bırakacaktır bu yüzden özgeçmişinizi güvendiğiniz bir tanıdığınıza kontrol ettirin.

cv-writing-LINKEDIN

2. İş aramaya mesai ayırın.

İş aramak bir süreçtir ve bu sürece gerekli zamanı ayırarak organize bir şekilde çalışmanız gerekir. İş arayabileceğiniz sosyal ya da dijital ortamların bir listesini çıkarın ve arayışınızı sistematik bir şekilde sürdürün.

636098316407329776-2127757055_635983445981429807-1197584594_ec5ac431

3. Niteliklerinizle uygun işlere başvurun.

Hayalinizdeki işe kabul edilmek için birçok başvuru yapmanız gerekse de, iş ilanlarında yazanları dikkate alın ve tam olarak size uygun olmayan işlere başvurarak zaman ve enerji kaybetmeyin.

Very high resolution 3d rendering of a pen checking a list.

4. Görüşmelere giderken araştırma yapın.

İş ararken en önemli anlardan biri katıldığınız iş görüşmeleri olur. Pozisyona uygun olup olmadığınızla ilgili karar burada verilir. Bu sebeple görüşmelere giderken hazırlanın, başvurduğunuz şirketle ilgili ve size sorulabilecek sorularla ilgili araştırma yapın.

xssd

5. Kendinizi geliştirin.

Unutmayın ki günümüzde eğitim okuldan mezun olduğunuzda bitmiyor. Her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor ve birçok bilgi güncelleniyor. Mesleğinizle ilgili güncel kalmak için gerekli eğitimlere, sertifika programlarına katılın.

self-development

6. Yabancı dil öğrenin.

Çağımızın en büyük gerekliliklerinden biri de yabancı dil bilgisi oluyor. Çoğu iş yeri İngilizce bilen elemanlar ile çalışmayı tercih ediyor. Hatta ikinci bir yabancı dil bilen adaylar başvurularda avantaj elde ediyorlar. Siz de yabancı dil bilginizi geliştirerek aranan bir aday olabilirsiniz.

dsdsds

 

7. Sosyal Olun.

İş arama sürecinde eve kapanıp pijamalarınızla mutsuz bir şekilde oturmak size hiçbir yarar sağlamaz. Dışarı çıkın özellikle de mesleğinizle ilgili etkinliklere, konferanslara, toplantılara katılın. Buralarda kuracağınız yeni bağlantılar yeni iş yolları da açabilir.

business-establishments-through-social-networking

 

 

8. Yeni iş alanlarını araştırın.

Günümüzde her geçen gün yeni meslekler, yeni iş alanları oluşuyor. Bu alanları araştırmayı es geçmeyin belki de geleceğin iş alanlarında biri tam da sizin niteliklerinize göredir.

NumeroUno-01.10.14-1500x1000

9. İş aradığınızı paylaşmaktan çekinmeyin.

İşsiz olmak, uzun süre iş bulamamak, utanılacak ya da saklanması gereken durumlar değildir. Yakınlarınızla iş aradığınızı paylaşın, belki de en yakınlarınızdan birinin verdiği bir tavsiye size yeni bir perspektif kazandıracaktır.

 

personal-loan-for-friend

10. Karamsarlığa kapılmayın.

Bu süreçte ne yaşarsanız yaşayın olumsuz düşünmeyin. Unutmayın ki iyi fırsatlarla karşılaşmak için yılmadan çabalamak gerekir. Her ne olursa olsun iş arama sürecinde yenilikleri denemekten çekinmeyin ve tumislerburada.com adresini ziyaret ederek iş bulmanın en yeni ve etkili yoluyla tanışmayı unutmayın.

 

xssd

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir