Tüm İşler Burada

Elektrik Elektronik Mühendisleri Hakkında Bilmediğiniz Herşey

elektrik

Elektrik elektronik mühendisleri, inşaat ve yapı projelerinde hayati bir öneme sahip olan elektrik-elektronik sistemlerin tasarlanmasından çizimine, maliyet kısmından çizimlerin gerçekleştirilmesine kadar kapsamlı bir süreçte görev alıyor.

Uluslararası Çapta Geçerli Bir Meslek

Türkiye’deki birçok üniversitenin mimarlık-mühendislik fakülteleri altında eğitim veren elektrik-elektronik mühendisliği, sadece ülkemizde değil, aynı zamanda Rusya’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne, Cezayir’den, Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar hemen her ülkede geçerli olan bir bölüm ve meslek.

Eğer kariyerinizi yurt dışında devam ettirmek istiyorsanız elektrik-elektronik mühendisliği bu anlamda size pek çok fırsat sunuyor. Katar, Rusya, Kazakistan, Cezayir gibi farklı ülkelerde projeler gerçekleştiren Türkiye orijinli inşaat firmalarında işe başlayabileceğiniz gibi, tamamen yabancı olan uluslararası inşaat firmalarında da görev yapabilirsiniz.

Hem Türkiye hem de yurt dışı için projeler üreten inşaat firmalarında, iş yapılan ülkenin dilini bilmek avantaj sağlasa da bu zorunlu bir özellik değil ancak tamamen yabancı ülkelere hizmet veren inşaat firmalarında işe başlamak istiyorsanız iyi derecede İngilizce bilmeniz ve bunu mülakatla ya da TOEFL gibi dünya çapında geçerli olan bir yabancı dil sınavıyla kanıtlamanız gerekiyor.

Zengin Kariyer Fırsatları

Elektrik elektronik mühendisleri hakkında bilmediğiniz her şey başlığı altında incelenebilecek olan maddelerden bir diğeri de kariyer fırsatları. Fiziksel zorluklarından dolayı şantiyelerde görev almak istemeyen elektrik-elektronik mühendisleri outsource olarak farklı firmalara sadece proje tasarımı ve çizimi aşamasında destek olan proje şirketlerini tercih edebilecekleri gibi, kariyerlerine satış mühendisi ya da iş güvenliği uzmanı olarak da devam edebilirler.

Özellikle deneyimsiz mühendisler için iş hayatına başlamak ya da kariyerinde değişiklik yapmak isteyenler açısından dikkate değer fırsatlar sunan satış mühendisliği, kolay ve güçlü iletişim kurabilme, prezantabl görüntü, seyahat engeli bulunmamak, ehliyet sahibi olmak ve aktif araç kullanabilmek gibi ön şartlara sahip.

Elektrik elektronik mühendisleri için farklı bir kariyer fırsatı sunan diğer bir alan ise iş güvenliği uzmanlığı. İş güvenliği uzmanı olabilmek için kamu kuruluşları ya da özel kuruluşlar tarafından düzenlenen ve en az 220 saat süren teorik ve uygulamalı eğitimlerin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının her 6 ayda bir düzenlediği sınavlara katılarak 70 ve üzeri bir puan almak gerekiyor.

Elektrik elektronik mühendisi iş ilanları ile birlikte satış mühendisi ya da iş güvenliği uzmanı gibi alakalı diğer alanlardaki birçok iş ilanına da kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmak, kariyerinizde iyi bir başlangıç ya da değişiklik yapmak için tumislerburada.com‘u ziyaret edin.