Eğitim & Kariyer

Evden Çalışırken Daha Fazlasını da Başarabilirsiniz

Evde çalılmak sanılanın aksine oldukça zorlu bir iştir. Yapılan işin ne olduğununda ziyade kişinin motivasyon sağlaması zordur. Evde çalışarak iyi bir kariyer sahibi olmanın yolu, planlı ve disiplinli bir çalışma düzeninden geçer. Evden çalışırken daha fazlasını da başarabilirsiniz, ancak bunun için bir hedefe ve plana sahip olmalısınız.

Hayal Kurun

Öncelikle hayal kurmak gerekir ki bir hedef oluşsun. Hedefi olmayan insanlar, yerinde sayar. On yıl sonra nerede olmak istediğinizi düşünerek hayal kurmaya başlayabilirsiniz. Hayal kurarak daha profesyonel bir çalışma standartı ile evde çalışmaya devam etmekten, kendi şirketinizi kurmaya kadar pek çok hedefe odaklanabilirsiniz. Önemli olan bir sonraki adımı belirlemektir. Atılacak adımların belirlenmiş olması plan yapmayı kolaylaştırır.

SWOT Analizinizi Yapın

Başarıya giden yolda olanakları görmek ve doğru kullanmak önemlidir. Büyük veya küçük her işletmenin tüm proje süreçlerine uyguladığı SWOT analizi yöntemi ile mevcut durumunuzu daha net bir şekilde değerlendirerek adım atmak önemlidir. Çalıştığınız sektörde sahip olduğunuz avantajları ve evden çalışmanın katabileceği artıları görerek hareket etmek daha hızlı ilerleme kaydetmenize yardımcı olur. Evde çalışmanın getireceği zorlukları hesaba katarak uzun vadeli planlar yapmak ilerlemek için önemlidir.

İşlerinizi ve Geleceğinizi Planlayın

Hedefler, kaynaklar, avantajlar ve dezavantajlar belirlendikten sonra sıra planlama sürecine gelir. Planlama yaparken farklı kriterler belirleyebilirsiniz. Gelir, proje veya süre odaklı planlamalar bir sonraki adıma geçmenizi sağlar. Kişiler yaptıkları işin değerini kendileri belirler. Kariyer planı içerisinde evden bir şirkete bağlı olarak çalışmak de yer alabilir, iş veren olma hedefi ile de yola çıkılabilir. Önemli olan planlama esnasında çok iş ve çok para odağından uzaklaşmaktır. Evden çalışırken daha fazlasını da başarabilirsiniz ama bunu sağlamak için kaliteli iş, profesyonel ortam ve adınızı marka yaparak bilinirlik yaratmalısınız.

Hedeften Şaşmayın

Her işin duraklama ve gerileme dönemleri vardır. Piyasalar, mevcut iş anlaşmaları ve daha pek çok değişken iş akışında beklenmeyen değişimlere sebep olur. Bu tür durumlarda karamsarlığa kapılmak yerine hedefin hala karşıda durduğunu ve bir yere kaybolmadığını akıldan çıkarmamak gerekir. Başarıya giden yolda ilerlemek için ilk engelde geri dönmek yerine tüm engelleri ortadan kaldırabilmek önemlidir. Engelleri ortadan kaldırmanın tek artısı hedefe giden yolu açmak değildir. Ortadan kalkan her engel yeni bir tecrübe ve kazanılmışlık demektir.

Evden çalışmak ve kariyer planlarınızı bu doğrultuda şekillendirmek için yarı zamanlı ya da freelance iş ilanlarını inceleyebilir, dilediğiniz sektörde başarıya ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir