Eğitim & Kariyer

Girişimci Olmak İstiyorsunuz Ancak Saydığımız 5 Özelliğe Sahip Misiniz?

Uzun zamandır kendi işinizi kurmak, kafanızdaki fikirleri hayata geçirmek istiyorsunuz. Kendinize ve işinize de çok güveniyorsunuz ancak başarılı bir girişimci olmak için gerekenlere sahip misiniz? Karar vermeden önce her girişimcinin sahip olması gereken temel özellikleri okuyun.

 

1. Liderlik

pexels-photo-57825.jpeg (940×627)

Girişimciliğin ilk kuralı etkili bir liderlik becerisine sahip olmaktan geçer. İşinizi hayata geçirme aşamasında ihtiyacınız olan ekibi en iyilerle kursanız bile doğru liderlik yapamıyorsanız işinizi yürütmeniz ve büyütmeniz mümkün değil. Peki iyi bir lider olduğunuzu nasıl anlarsınız? Günlük ve iş hayatınızda insanları fikriniz çevresinde ne kadar toplayabiliyorsunuz? Ne kadar heyecanlandırabiliyorsunuz, harekete geçmelerine vesile oluyorsunuz? Bu sorular size bir ipucu verebilir.

2. Tutku

pexels-photo-29642.jpg (940×628)

Kafanızdaki fikre ne kadar güveniyorsunuz? Ya kendinize? Başarılı girişimcilerin hemen hepsinin ardında işlerine, fikirlerine dair derin tutkuları vardır. Bu tutku sizi kendinizi bilinmeyenin içine sürüklemenizi, önünü göremediğiniz zamanlarda bile devam etmenizi sağlayan faktör olarak çok büyük önem taşır. Üstelik sadece sizin için değil, ekibiniz, beraber iş yaptığınız insanlar ve müşteriler için de sizi tercih ettiren bir faktördür.

3. Motivasyon

pexels-photo-127627.jpeg (940×529)

Bir girişimci olarak her gün bir adım daha ileri gitmenizi sağlayan şey motivasyonunuzdur. Eğer motivasyonunuzu “… olursa” gibi dış koşullara bağlı durumlarla sağlayanlardansanız kendi işinizi kurmak konusunda bir kez daha düşünmelisiniz. Girişimcinin motivasyonu dışarıdan değil, içeriden gelir. Planları istediği gibi gitmediği, koşulların sağlanmadığı zamanlarda bile heyecanla yeni fikirler üretmesini sağlayan da bu iç motivasyondur.

3. Sabır

man-people-space-desk.jpg (940×627)

Bir iş fikrini hayata geçirmek tıpkı bir çocuğu büyütmek gibidir, sabır gerektirir. Bir çocuk nasıl ki her zaman aynı hızda büyüyüp gelişmiyorsa siz de bazen yavaş bazen hızlı geçecek zamanlara, ilerlemelere karşı sabırlı olmalısınız. İşinizi ve sizi başarıya götürecek en önemli faktörlerden biri bu sakin ve sabırlı olma halidir. Üstelik sakinliğiniz durumlara ve olaylara karşı daha olumlu bakmanızı, verimli çözümler üretmenizi de sağlayacaktır.

4. Gelişime Açıklık

pexels-photo.jpg (940×628)

Fikrinize aşık mısınız? Olmayın. Her ne kadar girişimciliğin gereklerinden biri tutkuysa da fikrinize körü körüne aşık olmak işinizi gün geçtikçe öldürecektir. Girişiminiz canlıdır, zamana uyum sağlamaya, gelişmeye, esnemeye, büyümeye ihtiyaç duyar. Sizin sabit fikirli olmak yerine gelişmeye, öğrenmeye açık olmanız bazen farklılaşarak bazen de sağlam temellerle büyüyerek ilerlemesini sağlayacaktır.

5. Network Becerisi

pexels-photo-167259.jpeg (3423×2283)

Sahip olduğunuz karakter özellikleriniz ve iş fikriniz girişimciliğiniz için çok önemli olsa da en az onlar kadar önemli olan bir diğer faktör de insan ilişkilerinizdir. Gerek özel yaşamınızdaki gerekse iş hayatınızdaki networkünüz girişiminiz için hayati önem taşır. Farklı alanlardan ne kadar bağlantınız olduğu, bunları tek bir amaç uğruna bir araya nasıl getirdiğiniz, ilişkilerinizi nasıl kurduğunuz ve yönettiğiniz her girişimcinin sahip olması en büyük becerilerden biridir.

Girişimcilik hayallerinizden önce kendinizi geliştireceğiniz bir iş arıyorsanız, satış elemanından pazarlama müdürüne kadar binlerce iş ilanı arasından size en uygun pozisyonu kolayca bulmak için tumislerburada.com‘u ziyaret etmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir