Eğitim & Kariyer

Google İşe Alımlarda Neleri Dikkate Alıyor?

İş arayanların çoğunun hayalini kurduğu dünya devi Google’da çalışmak için neler gerekir? İyi bir üniversiteden dereceyle mezun olmak mı, yoksa çift ana daldan dereceyle mezun olduktan sonra üzerine master ve doktora bitirmek mi? Bunların hiçbiri değil!

bar-local-cong-ireland-38286

Google’da çalışmak için üniversite mezunu olmak gerekmiyor. Hatta eğitim görmeyen Google çalışanlarının oranı bazı ekiplerde %14 gibi yüksek bir orana bile yükselebiliyor. Peki, Google işe alımlarda neleri dikkate alıyor?

1- Google, başvuran adayların zorlu projelerde yer alıp alamayacaklarını ölçüyor.

startup-photos (1)

Google, başlarda mülakatlardaki şaşırtıcı sorularıyla tanınıyordu. Örneğin adaylara; “Bir sopanın üç parçaya bölünüp bir üçgen oluşturması olasılığı nedir?” gibi sorular yöneltiyorlardı. Fakat bu tip soruların işe yaramadığını gördüler ve taktik değiştirdiler. Artık “Bir sorunu analitik olarak çözdüğünüz bir deneyiminizi anlatın.” gibi sorularla hem adayların gerçek dünyadaki kişisel deneyimlerini, hem de hangi konularda zorlandıklarını öğrenmeye çalışıyorlar.

2- Google, analitik zekaya önem veriyor.

Google, bilgisayar dünyasında çalışacak olan kişilerin bilgiyi anlama ve uygulama becerilerinin olması gerektiğini düşünüyor. Dolayısıyla mantıklı ve analitik düşünebilme yeteneğine sahip adayların Google’da çalışma şansları daha yüksek.

3- Google, açık bir pozisyona hemen eleman almıyor!

pexels-photo-70292.jpeg (940×628)

Google, işe alım standartlarından asla taviz vermiyor. Aradıkları kişiyi bulana kadar pozisyon açık kalıyor. Yani Google’da işe başlamak hiç olay değil!

4- Google adayların not ortalamasını önemsemiyor!

Birçok şirkette işe girmek için önemli olan sınav soruları ve not ortalamaları Google’da işe girmek için önemsenmiyor. Çünkü Google, akademik ortamların farklı ortamlar olduğunu düşünüyor. Cevabı belli olmayan sorulara yanıt bulan kişilerle çalışmayı tercih ediyorlar.

5- Google’ın liderlik anlayışı biraz farklı!

startup-photos.jpg (940×627)

Google’ın aradığı liderler, geleneksel anlamdaki liderler değil. Yani Google’ın aradığı adaylar, okulda sınıf başkanlığı yapanlar değil. Google’ın aradığı liderlik özelliği çok farklı. Aynı takımın üyeleri arasında bir sorunla karşılaşıldığında bir adım öne çıkıp liderliği ele almak kadar bir adım geride kalıp liderliği bırakmaya da önem veriyorlar. Çünkü etkili liderlerin, gerektiğinde elindeki gücü bırakabilen insanlar olduklarını düşünüyorlar.

6- Google, projede çalışan değil, projeyi sahiplenen kişileri tercih ediyor!

pen-idea-bulb-paper.jpg (940×629)

Projeyi sahiplenen kişiler, projede oluşabilecek her türlü sorunu çözmeye uğraşır. İşte bu gerçekten yola çıkan Google, projenin iyi bir şekilde sonlanması için kendisininkinden daha iyi fikirleri olan kişilere saygı duyabilenlerle çalışmayı tercih ediyor.

7- Google alçak gönüllü adayları tercih ediyor.

summer-office-student-work.jpg (940×627)

Çünkü Google, alçak gönüllü olmayanların kolay öğrenemeyeceğini düşünüyor. Özellikle çok iyi eğitim görmüş adaylardaki kendini beğenmişliğin ciddi bir sorun oluşturduğunu düşünüyorlar.

Bu özelliklerin kendinizde olduğunu düşünüyorsanız, Google’daki açık pozisyonlara başvurabilirsiniz. Ama eğer Google’da çalışmak için bazı konularda eksikleriniz olduğunu düşünüyorsanız, yüzlerce iş ilanının yer aldığı tumislerburada.com‘da size uygun bir iş mutlaka vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir