Eğitim & Kariyer

Her Stajyerin Öğrenmesi Gereken 7 Kritik Kariyer Dersi

Uygulamalı bilimler başta olmak üzere üniversitelerin pek çok bölümünde zorunlu staj uygulaması yapılır. Stajlar; öğrencilerin hem meslekleri hakkında daha fazla bilgi edinmesini, hem de teorik bilgileri pratikte kullanabilme yeteneği kazanmasını sağlar. Zorunlu staj dışında yeni mezunlar da deneyim kazanmak amacıyla çeşitli kuruluşlarda stajyer olarak çalışabilir. Verimli bir staj dönemi, kadrolu istihdamın kapısını aralayan önemli bir süreçtir.

1- Stajınızı, İleride Çalışmayı Düşündüğünüz Kuruluşlarda Yapın

pexels-photo (1)

Stajyerlik dönemi; hem gelecekteki meslek hayatınız konusunda bilgi sahibi olmanızı, hem de staj yaptığınız yerde işe alınmanız için bir fırsat elde etmenizi sağlar. Bu nedenle başarılı olabileceğinize inandığınız sektörde faaliyet gösteren, mesleki tecrübe kazanabileceğiniz staj yerlerini seçmeniz kariyerinize parlak bir başlangıç yapmanız için son derece önemlidir.

2- Teorik Bilgilerinizi Uygulamaya Çalışın

GettyImages-104404881 (1)

Okulda öğrendiğiniz bilgiler ne kadar sağlam olursa olsun pratiğe dönüştüremediğiniz sürece faydasızdır. Mesleğinizi ilgilendiren, işinizin ilerleyiş süreci hakkında sahip olduğunuz tüm bilgilerinizi stajınız boyunca uygulamaya çalışmanız hem öğrendiklerinizin kalıcı olmasını hem de sorun çözme yeteneğinizin gelişmesini sağlayacaktır.

3- Kurum ve Şirket Adabını Öğrenin

space-desk-workspace-coworking

Stajlar profesyonel yaşama dair yazılı olmayan kuralları öğrenmeniz için mükemmel bir fırsattır. İş hayatına atıldığınızda acemilik çekmemek için; giyinmeden toplantı usulüne, iletişimden sunum yapmaya, problem çözmeden rapor vermeye kadar tüm becerileri staj sırasında kazanabilirsiniz.

4- İnisiyatif Kullanın

pexels-photo

Stajyerlerin yaptıkları en büyük hata; sadece kendilerine verilen görevleri yerine getirmeleri ve karara bağlanması gereken konular hakkında çekimser kalmalarıdır. Oysa beklenmedik durumlar karşısında çözüm üretme kabiliyetinizi geliştirmek ve işverenin gözünde ilgili bir personel imajı oluşturmak için gerektiğinde inisiyatif kullanabilmeniz önemlidir.

5- Çalışkan ve Girişken Olun

people-coffee-tea-meeting

İşverenlerin stajyerler hakkındaki en yaygın şikayetlerinden biri stajyerlerin işlerine gereken özeni göstermemesidir. Stajınız boyunca yeni şeyler öğrenmek ve ve staj yaptığınız yerde kadrolu olarak çalışmak istiyorsanız istekli, çalışkan ve özverili olmalısınız. İşe zamanında gelmeniz ve görev dağılımlarında rol almanız verimli bir staj geçirmenizi sağlayacaktır.

6- Soru Sormaktan Çekinmeyin

AAEAAQAAAAAAAATzAAAAJGFmOWRhYTFhLWVmMWUtNDlkMC04MmY4LTlkYzc2ZWMwMjY0YQ (1)

Stajın asıl amacı işi, yerinde öğrenmektir. Öğrenmenin en kolay yolu ise bir bilene sormaktır. Kendinizi eksik hissettiğiniz konularda üstlerinize danışmanız hata yapmanızı engelleyecektir. Hem yeni bilgiler edinmek hem de ilginizi belli etmek için işi ve iletişimi aksatmayacak ölçüde soru sorabilirsiniz.

7- Tüm Çalışanlarla İletişim Halinde Olun

Successful team of business people giving high five in the office

Profesyonel hayatta mesleki hiyerarşi iletişimin önündeki en büyük engeldir. Staj döneminizi bu engeli aşmak için kullanabilirsiniz. Mevcut veya gelecekteki iş hayatınızda ast veya üst pozisyonlarda çalışan tüm personelle etkili bir diyalog kurmanız hem yeni şeyler öğrenmenizi sağlayacak hem de işinizi kolaylaştıracaktır.

Kariyerinizdeki en önemli adımı atmak için tumislerburada.com‘u ziyaret edin, size uygun staj ilanlarını göz atıp hedeflerinize kolayca ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir