Eğitim & Kariyer

İş Ararken Online Networking Nasıl Kullanılır?

Günümüz dünyasının sağladığı avantajlardan ve dijital dünyanın dinamiklerinden biri olan networking, son dönemlerde en sık duyduğumuz trendler arasında yer alıyor. İlk kez 1980’li yıllarda Amerika’da ortaya çıkan bu kavram kısaca; bir kişiden diğerine bilgi, fikir ve ilişki taşımak, kişileri birbiri ile tanıştırmak, iş dünyasından kişilerle bağlantı kurmak ve kurulmasına yardımcı olmak gibi birçok dinamiğin bir araya gelmesi ve yarar sağlaması olarak özetleniyor.

İş ağı olarak da adlandırılan networking ile size faydası olacak kişilerle tanışabiliyor, bu kişileri başkalarıyla tanıştırarak siz de başkalarına yardımcı olabiliyorsunuz. Bu sayede yeni iş fırsatları yakalıyor ve ilişki ağınızı genişleterek iş dünyasında birçok konuda avantaj sağlıyorsunuz. Yaptığınız iş ne olursa olsun network ağınız genişledikçe konunuzla ilgili ilk akla gelenlerden biri olarak daha çok iş yapabilme ve yaratabilme fırsatları yakalıyorsunuz.

Networking Ağı Genişledikçe İş Fırsatları Artıyor

Networking özellikle bugünün iş dünyasında oldukça önem taşıyor. Rekabetin kıyasıya yaşandığı günümüzde çoğunlukla iş bağlantıları geniş olan kişiler diğerlerine karşı büyük avantaj kazanıyor. Artık mesleğinde kendini geliştirmiş, iyi şirketlerde çalışmış, CV’si ile fark yaratan kişiler bile networking ile kariyerlerinde çok daha hızlı ilerleyebiliyor ve hedeflerine ulaşıyor. Benzer niteliklere, özgeçmişe sahip profesyoneller için networking ayırıcı bir etken rolü de oynuyor. Aynı özelliklerdeki iki kişiden network’ü daha geniş olan kişi diğerine birçok konuda fark atarak istediği pozisyona ve kariyer hedefine daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.

Online Networking Nasıl Kullanılır?

Öncelikle networking’i işinizin bir parçası olarak görebilir ve etrafınızdaki kişilerle olabildiğince olumlu bir iletişim kurmayı hedefleyebilirsiniz. İnsanların sizi aramasını beklemeden onları siz arayabilir, kendinizi hatırlatarak açılan bir pozisyon için ilk akıla gelen kişilerden biri olmayı hedefleyebilirsiniz. Çekingen olmak yerine girişimci olmaya çalışarak karşınızdaki kişilerde olumlu bir izlenim yaratarak akılda kalıcı olmaya bakabilirsiniz. Bu sayede diğer adaylar arasından sıyrılma olasılığınız oldukça artabilecektir. Tanıdığınız herkesin network’ünü, başarılarını, ilgi alanlarını daha yakından takip ederek onları daha iyi tanıyarak referans ağınızı genişletebilirsiniz. Ağınızı genişlettikten sonra bu kişiler ile bağınızı sürdürmeye devam ederek bağınızı güçlendirebilirsiniz. Örneğin; onlarla ilgi alanları ile ilgili makalelerin, videoların, sunumların veya konuşmaların linklerini paylaşarak bilgi alışverişi yapabilir, mümkün ise toplantılar yaparak iş olanaklarını konuşabilirsiniz.

İş ararken online networking iletişimi için kişisel web sitenizi, sosyal medya kanallarınızı, online sayfalarınızda yer alan bilgilerinizi güncellemeye devam ederek aktif kalmanız; hem dijital ağlarda görünürlüğünüzü arttıracak, hem de aktif bir profil yaratmanıza yardımcı olabilecektir. Kendi alanınız dışında iş olanakları gördüğünüzde bunu ilgilenebilecek iş arkadaşlarınızla paylaşarak ileride onların da karşılarına çıkacak ve sizin ilginizi çekecek pozisyonlarla ilgili iletişime geçme ve iş olanağı yakalama fırsatı bulabilirsiniz. Tanıdıklarla oluşan bağların gücünü anlatan, 1967 yılında yaratılan ve Columbia Üniversitesi tarafından da yapılan çalışmalarla doğrulanan; 6 Adımda Bağlantı Teorisi’ni örnek alıp “Tanıdığınızın tanıdığı iki adım referanstır.” mottosunu benimseyerek, networking’inizi geliştirerek dünyadaki herkese ulaşabileceğinize inanabilirsiniz.

İş olanakları için networking’in kanıtlanmış avantajlarından mutlaka yararlanın ve kariyerinize başlamak için sabırsızlanıyorsanız siz de açık pozisyon ilanlarına www.tumislerburada.com sayfasından kolayca ulaşabilir, binlerce iş ilanı içinden size ve becerilerinize en uygun olana kolaylıkla başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir