Eğitim & Kariyer

İş Görüşmesi Sırasında Asla Sorulmayacak 5 Soru

İş görüşmelerinden olumlu sonuçlarla ayrılmak için özen göstermeniz gereken birçok nokta vardır. Kıyafetlerinizden, davranışlarınıza her şey görüşmenizin seyrini değiştirebilir. Mülakata hazırlanırken tüm bu etkenleri göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. İş görüşmesi sırasında sormaktan kaçınmanız gereken sorulara göz atarak bu önemli güne en iyi şekilde hazırlanabilirsiniz.

1. Çalışma Saatleri, İzin Günleri gibi Konularla İlgili Sorular

numbers-time-watch-white

İş görüşmelerinde, sizin şirkete katabileceğiniz değerlere ve pozisyonun kariyer hedeflerinize ne gibi katkıları olacağına odaklanmanız beklenir. Görüşme sırasında, “Kaç gün iznim olacak?”, “Az iş olduğu zaman erken çıkabilir miyim?” gibi sorular yöneltmeniz işe profesyonelce yaklaştığınızdan şüphe duyulmasına sebep olabilir.

2. Maddiyatla İlgili Sorular

pexels-photo-210990

İş görüşmesi sırasında kariyerinizde ilerlemek istediğinizi, hedefleriniz olduğunu vurgulamanız önemli olsa da, bunu uygun bir şekilde yapmanız beklenir. “Maaşım ne kadar olacak”,”Ne zaman zam alırım?”, “İkramiye alacak mıyım?” gibi fazla maddi çıkar odaklı sorular samimiyetinizin sorgulanmasına sebep olabilir.

3. Başvurduğunuz Şirket ile İlgili Araştırma Yapmadığınızı Gösteren Sorular

black-and-white-city-man-people

Bir pozisyona başvururken, başvurduğunuz şirket ile ilgili araştırma yapmanız gerekir. İş vereni ya da insan kaynakları uzmanını bu pozisyona uygun olduğunuza ikna etmeniz için mülakat sırasında şirketin iş alanı, faaliyetleri, tarihi ve politikası ile bilgi sahibi olmalısınız. Mülakat sırasında şirket ile ilgili araştırma yapmadığınızı gösteren “Şirketiniz Neler Yapıyor?”,”Rakipleriniz Kimler” gibi sorular sormanız hakkınızda olumsuz bir karar verilmesine sebep olabilir.

4. Dinlemediğinizi Gösteren Sorular

desk-office-hero-workspace

İnsan kaynakları uzmanları iş görüşmelerinde hem şirket ve pozisyon hakkında bilgi verirler hem de sizi değerlendirmek amaçlı sorular yöneltirler. Uzmanın söylediği her sözü can kulağı ile dinlemeniz çok önemlidir. Size birkaç dakika önce verilmiş bir bilgiyi dinlememiş olduğunuzu gösteren herhangi bir soru, pozisyon konusunda istekli bir aday olmadığınıza karar verilmesine sebep olabilir.

5. Kişisel Sorular

woman-hand-desk-office

 

Mülakatlar adaylar için oldukça stresli süreçler olduğu için çoğu insan kaynakları uzmanı görüşmeyi dostane bir tavırda gerçekleştirmeyi tercih eder. Fakat bu kesinlikle sizin rahatça her aklınıza gelen soruyu karşı tarafa yöneltebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Sizinle görüşen kişiye, iş hayatı ile ilgili ya da sizinle ilgili kişisel fikirlerini sormamalısınız. Böyle sorular, ciddiyetsiz bir kişi olduğunuz izlemini yaratabilir.

Mülakatlarda doğru şekilde giyinmek, doğru şekilde konuşmak ve bazı ifadelerden kaçınmak çok önemlidir. Fakat mülakat aşamasına gelmek için önce eğitiminize ve niteliklerinize uygun pozisyonlara başvurmanız gerekir. tumislerburada.com‘da iş ilanlarını inceleyerek, yeni bir kariyere ilk adımlarınızı atabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir