Eğitim & Kariyer

İş Görüşmesinden Sonra Kabul Edildiğinizi Anlayacağınız 10 İpucu

İş görüşmesi yapmak başlı başına stres yaratırken, görüşme sonrasında yanıtı beklemek de oldukça zorlu bir süreçtir. Ama görüşmedeki bazı ipuçlarını takip ederek sonuç hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Elbette hiçbir zaman net sonucu bilemezsiniz ama iyi haberler alacağınızı gösteren bazı işaretlerle bekleme süresini daha umutlu geçirebilirsiniz. Bu yazıda sizler için iş görüşmesinden sonra kabul edildiğinizi anlayacağınız 10 ipucunu derledik:

1- İkinci görüşmeye çağrıldınız

İkinci görüşmeye çağrılmak, işe kabul edildiğiniz anlamına gelmez. Fakat başvuran yüzlerce adaydan finale kalanlar arasında olduğunuzu işaret eder.

Is-Gorusmesinde-Dikkat-Edilmesi-Gereken-25-Kural.jpg (2048×1536)

2- Görüştüğünüz kişi şirketi size beğendirmeye çalıştı

Eğer görüştüğünüz kişi sorular bittikten sonra adeta size beğendirmek için şirketi uzun uzun anlattıysa, sizi işe almayı düşünüyor olabilir. Çünkü insan kaynakları uzmanları işe almayacakları bir aday için genellikle fazla zaman harcamazlar.

children-593313__340.jpg (510×340)

3- Hakkınızda çok şey öğrenmek istediler

Eğer görüşmede kariyer geçmişiniz dışında aileniz, yaşadığınız yer, hobileriniz, hedefleriniz hakkında detaylı sorular sordularsa, sizi daha yakından tanımak istediklerini, dolayısıyla hakkınızda olumlu karar verebileceklerini düşünebilirsiniz.

4- Görüşme uzun sürdü

İş görüşmesi standartlar ötesinde uzun sürdüyse, hatta görüşme sırasında birkaç kez çay kahve ikramları da olduysa işe alınma olasılığınız yüksek olabilir. Çünkü iş görüşmesi yapan kişiler, uygun bulmadıkları adaylarla görüşmeyi fazla uzatmazlar.

pencil-918449__340.jpg (510×340)

5- Maaş ve sosyal haklar görüşüldü

Bu konu, genelde olumlu bulunan adaylara açılır. Eğer görüşmede maaş pazarlığı yapmışsanız ve anlaşmışsanız işe başlayacağınızı düşünebilirsiniz.

6- Referanslarınız gündeme geldi

Görüşmede referanslarınızın sorulması, görüşmenin olumlu gittiğinin önemli bir işaretidir. Çünkü işverenler, birlikte çalışmayı düşündükleri kişinin referanslarıyla ilgilenirler.

office-620822__340.jpg (511×340)

7- Ne zaman işe başlayabileceğinizi sordularsa

İş görüşmesinde adaya ne zaman başlayacağının sorulması, görüşmenin olumlu olduğunun bir işareti olabilir. En azından ikinci görüşme şansınız olduğunu düşünebilirsiniz.

8- Sizi departman yöneticileriyle tanıştırdılar

İlk görüşmeyi yaptığınız kişi sizi başka yöneticilerle tanıştırmak istiyorsa, muhtemelen hakkınızdaki olumlu düşünceyi başkalarına da onaylatmak istiyordur. Tanıştıktan sonra bir de işyerini gezdirmişse, o iş büyük olasılıkla sizindir.

9- Gösterdiğiniz referansları aramışlar

Eğer referanslarınız aranmışsa, son aşamaya geldiğinizi düşünebilirsiniz. Elbette referans olarak eski işinizden sizi kötüleyecek birini yazmamışsanız!

10- Size cep telefonundan ulaşamadıklarında nereyi arayacaklarını sordular

Bu sorudan sonra sizi arama olasılıkları oldukça yüksektir. Çünkü beğendikleri adaya ulaşmak isterler.

 

Eğer görüşmenizde yukarıdaki ipuçlarını yakalayamadıysanız, yanıt bekleyerek vakit kaybetmeyin. Çünkü www.tumislerburada.com‘da yer alan yüzlerce iş ilanına başvurarak yeni bir şans yaratabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir