Eğitim & Kariyer

Kariyer Hedefiniz Yaratıcı Olmanız Gereken Bir Sektör ise Bunları Bilin!

Az bulunur bir yeteneğiniz, zehir gibi bir yaratıcılığınız var ve kariyerinizi bunları kullanabileceğiniz alanlarda ilerletmek istiyorsunuz. Ancak yaratıcılık ve kariyer kelimeleri yan yana durduğunda nasıl ilerleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Yaratıcı endüstrilerde kariyer hedefi olanlar için aklınızda tutulması gereken noktaları yazdık.

Portfolyo Her Şeydir

Yaratıcı endüstrilerden birinde kariyer hedefliyorsanız öncelikle bilmeniz gereken şey, alışılageldik işlerde çok işe yarayan CV’nin bu sektörlerde pek de işe yaramadığıdır. Yaratıcılık kağıt üzerinde durduğu gibi durmadığından iş görüşmelerinizde işvereninizi ikna edecek olan şey portfolyonuz olacaktır. Çalışmak istediğiniz alanda yeteneğinizi ve neler yapabileceğinizi göstermek sizin için dolu dolu bir kağıt parçasından çok daha etkilidir.

İşin Size Gelmesini Beklemeyin

pexels-photo.jpg (940×627)

Yaratıcı sektörlerde çalışmak istiyorsanız “Bir işe girsem ya da iş alsam da neler yapabileceğimi göstersem…” düşüncesinden sıyrılmanız gerekir. Bu sektörlerde neler yapabileceğinizi görmeden istediğiniz gibi bir işe sahip olmak zordur. Yeteneklerinizi, deneyimlerinizi işverenlere gösterebileceğiniz minik projeler düşünün. Grafik tasarımcısı, reklamcı ya da videograf olabilirsiniz hayal gücünüzü kullanın, tıpkı gerçek bir iş gibi düzenli olarak üretmeye devam edin

Hiçbir Fikir Boşa Gitmez

pexels-photo-57690.jpeg (650×650)

Yaratıcılık gerektiren bir alanda çalışıyorsanız gerek boşta olduğunuz gerekse çalıştığınız dönemde hiç bir fikir, hiç bir proje boşa gitmez. O yüzden bazı şeylerle haddinden fazla zaman kaybettiğinizi düşünmeyin. Bugün ürettiğiniz ama kullanılmayan ufacık bir fikir bile yarın size gelişerek çok daha başka formlarda kullanılmak üzere geri gelecektir. Bu yüzden her fikri tekrar bakılabilecek bir yerde not almakta fayda var.

Yaratıcılık Disiplini Gelişebilen Bir Şeydir

startup-photos.jpg (940×627)

Yaratıcı insanların dağınık, tembel hatta son dakikacı bir yapıya sahip olduğu söylenir. İşin aslı yaratıcılık süreci doğası gereği biraz böyledir ancak kendinizi doğru tanıyarak bu süreci daha kontrol edilebilir hale getirebilirsiniz. En verimli saatlerinizi, hangi zamanlarda yaratıcı hangi zamanlarda uygulamaya yönelik olduğunuzu, üretebilmek için neler ihtiyacınız olduğunu keşfedin, böylece yaratıcılık disiplininizi geliştirebilirsiniz.

Yaratıcılık Aç Bırakılmaya Gelmez

hands-people-woman-working.jpg (525×350)

Her ne kadar yaratıcılık çocukluktan ve doğuştan gelen faktörlerden olsa da gelişimi tıpkı bir çocuk gibi beslenmesi gibidir. Ne kadar sağlıklı ve dengeli beslerseniz o kadar gelişir, büyür. Yaratıcılığınızı farklı alanlarla ilgilenip, okuyup, araştırarak düzenli olarak besleyin. Sadece çalıştığınız alanda değil, bağlantılı ve bağlantısız diğer alanlarda da meraklı, öğrenmeye açık ve heyecanlı olun. Beyninizin hepsini birleştirip nasıl şahaneler yaratacağını göreceksiniz.

Yaratıcılığınızı gösterebileceğiniz iş ilanları ve fırsatları arıyorsanız; web tasarımcısından grafikere farklı alanlarda, pek çok iş ilanı ve kolay iş bulma avantajları sunan tumislerburada.com adresine bakmayı unutmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir