Tüm İşler Burada

Modanın Belirleyicileri: Stilistler

stilist

Moda dünyasının çizgilerini elleriyle çizerek, hazır giyimden siparişe, akla gelebilecek her türlü tasarımı şekillendiren stilist ilanları sizleri bekliyor.

Stilistler Ne İş Yapıyor?

Stilistler; moda sektörünün her biriminde model tasarlama, kreasyon hazırlama gibi özellikleri, bilgisayar yahut kâğıt üzerindeki çizimlere dönüştürme eylemleriyle biliniyor. Tasarladıkları ürünleri, uygun kumaş yapısı ve aksesuarla kombinleyerek üretime hazır hale getiren stilistler; çizgi ve grafikler yardımıyla modanın belirleyici noktaları oluyor. Çizimleri çeşitli boyalar (guaj boya, sulu boya vb.) ve çizim araçlarıyla (cetvel vb.) çalışabilecekleri gibi, bilgisayar üzerinde de çalışabiliyorlar. Çalıştıkları firmanın tarzına göre akla gelebilecek her alanda değişik, özgün tasarımlar geliştiriyorlar. Stilistler, çalışma alanlarında modayı belirlemenin yanı sıra, devamlı gelişen modayı takip ederek de tasarımlarını şekillendiriyorlar. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda ise modanın belirleyicileri: stilistler ilan ediliyor.

Stilistlerde Hangi Özellikler Aranıyor?

Stilistler, hayal güçlerindeki tasarımları hayata geçirdikleri için sanatçı bir kişilik taşıyorlar. Sanatçı kişiliklerini, çizim hususundaki yetenekleri izliyor. Stilistlik, her meslek gibi her ne kadar eğitimle geliştirilen bir meslek olsa dahi, işin özünde “yetenek” yatıyor. Stilist iş ilanları da gerekli yeteneğe sahip nitelikte elemanlar arıyor. Ayrıca stilist unvanını taşıyacak kişilerin bakış açılarının ileriye dönük olması, şekil bağlantılarını görmeleri bekleniyor. İkna kabiliyetinin yüksek olması da bir stilist için avantaj hanesine yazılıyor. Tüm bu niteliklere sahip; tasarım gücü ve yeteneği, ikna kabiliyeti yüksek bir stilist iseniz, firmaların sizi tercih etme olasılığı da artış gösteriyor. Yetenek ve eğitimin birleşmesiyle başlayan meslek hayatınız, referans ve tecrübeleriniz dâhilinde gelişiyor. Giyim sektörünün her alanında (çocuk, genç, yaşlı giyim vb.) yoğunlaşıp ilerleyebileceğiniz gibi; takı, çanta, kemer gibi alanlarda da yol kat etmeniz mümkün oluyor. Konfeksiyon, butik, ısmarlama giyim; çalıştığınız mekân her neresi olursa olsun, modellerin tasarımı stilistlerin ellerine emanet edildiğinden, stilist ilanları ve moda tasarımcısı ilanları verilirken seçici davranılabiliyor.

Stilistler Nerelerde Çalışabiliyor?

Çeşitli kurs ve okul eğitimlerinden geçen stilistler, yüksek iş bulma olanaklarına sahip. Moda sektöründe yol alan firmalara gerekli nitelikleri taşıdıklarında moda tasarımcısı iş ilanları ışığında dâhil olabilecek meslek sahipleri; genellikle büro, ofis, atölye gibi sakin ortamlarda çalışıyor. Çeşitli konfeksiyon ve butiklerde tasarımlar üreterek yahut belirli tasarımları geliştirerek çalışan stilistler, ayrıca aldıkları diploma ışığında kendi iş yerlerini açarak da kariyerlerini devam ettirebiliyorlar.

Özünde hayal gücü ve çizim yeteneğini barındıran stilistlik mesleği için verilen birçok iş ilanına göz atarak kolayca iş sahibi olabilirsiniz. Tumislerburada.com‘da yüzlercesi arasından niteliklerinize en uygun stilist ilanına başvurarak kariyeriniz adına bir adım atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir