Tüm İşler Burada

Pazarlama ve Satış Pozisyonları Arasındaki Farklar

marketing

İş hayatına dair bazı kavram ve pozisyonlar, o iş ile bire bir ilgilenen kişiler dışındaki insanların büyük çoğunluğu tarafından anlaşılamaz ve karıştırılır. Bunlardan biri olan pazarlama departmanı; bir hizmet veya ürünün satılabilmesine olanak sağlayacak bir pazarın boyutlarını belirleme ve o pazara uygun fiyat politikası belirleme, markalaşma, ürün özellikleri gibi bazı stratejiler geliştirir. Satışı kapatarak bir anlaşma ya da kontrat imzalamak için yapılan her şey ise satış süreci olarak değerlendirilebilir. Bu iki kavram genel olarak birbiri ile aynı gibi düşünülse de aslında bütünü ile birbirinden ayrılır.

Satışçı ve Pazarlamacı Ayrımı Nasıl Yapılır?

İş dünyasında en çok karıştırılan kavramlar arasında pazarlama ve satış ön sıralarda yer alır. Bu iki terim yaygın bir yanılgı olarak birbirinin yerine kullanılsa da aslında tanımları çok farklı şeyleri anlatır. Pazarlama, genel olarak ürünün üretiminden son kullanıcıya ulaşması ve sonrasındaki tüketici destek aşamalarının tümünü kapsar. Satış ise bu faaliyetlerin ulaşması istenen hedef aşamayı anlatır. Diğer bir deyişle; bir ürünün ya da hizmetin üretimi, reklamının yapılması, fiyatlandırılması, pazara çıkarılması ve tüketiciye sunulacak son aşamaya getirilmesi pazarlama süreci olarak nitelendirilirse; bu noktadan sonra tüketiciye sunulması ve öngörülen bedeli karşılığında elden çıkarılması işlemi de satış olarak adlandırılabilir.

Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Aslında pazarlama ve satış pozisyonları arasındaki farklar oldukça belirgin ve keskindir. Pazarlama taktik, strateji ve planlamaların yapıldığı süreçten oluşan bir bütünü anlatır. Burada uzun vadeli plan yapılır ve net kazanca bakılır. Amacı ihtiyaç yaratmaktır, bu yüzden de odağında müşteri ihtiyacı bulunur. Bu ihtiyacın belirlenmesinin ardından da ihtiyacı karşılayacak ürün ve hizmetler belirlenir. Böylece müşteri şirkete çekilmiş olur. Bu bütünün bir parçası olan satış ise, var olan ihtiyacı karşılamaya yönelir. Çünkü önce ürün üretilir, sonra da nasıl satılacağı düşünülür. Bu yüzden odak noktasında ürün bulunur ve satıcının ihtiyacı daha öncelikli görülür. Bire bir görüşmeler ile süreç neticelenir ve hedefte müşteriyi eli dolu göndermek vardır. Ayrıca satıcının planları kısa vadelidir ve ciroya bakar. Bu iki departmanın birbiri ile koordineli çalışması, şirketi emin adımlarla başarıya götürür.

Kariyer İmkanları

Bu departmanlar barındırdıkları ara ve üst pozisyonlar sayesinde, kariyerinizde hızla ilerlemenize olanak sağlayabilir. Genel olarak tüm sektörlerdeki işletmelerin istihdam sağladığı bu alanlar, istekli kişiler için oldukça parlak imkanlar sunar. Satıcı pozisyonlarında hırslı, aktif, sosyal ilişkilerinde başarılı, iletişimi güçlü ve prezantabl kişiler tercih edilirken; pazarlamacılar için takım çalışmasına yatkın, analitik düşünebilme ve problem çözme kabiliyeti yüksek kişi arayışı ön plana çıkar.

Siz de tumislerburada.com’daki binlerce iş ilanına hemen hızlı ve kolayca göz atabilir, kariyerinize yön verecek önemli ve yeni iş fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Satış pazarlama elemanı iş ilanları, satış elemanı iş ilanları ve aktif pazarlama elemanı iş ilanları ile birlikte; kendinize, mesleğinize ve yeteneklerinize uygun olduğuna inandığınız ilanlara hemen başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir