Tüm İşler Burada

Sağlık Sektörünün Gözde Mesleği: Anestezi

Sağlık alanının revaçta olan mesleklerinden birisi de anestezidir. Tekniker veya teknisyen olarak işe başlayan kişilere; devlet hastanelerinden özel kliniklere, doğum evlerinden üniversite hastanelerine kadar birçok sağlık kuruluşunda ihtiyaç vardır.

Anestezi alanında okuyan ortaöğretim mezunu öğrenciler teknisyen, ön lisans programını bitiren öğrenciler ise tekniker olarak işe başlar. Hekimlerle, hemşirelerle ve hastalarla devamlı iş birliği içinde olan anestezi bölümü mezunları, genellikle hastanelerin kapalı olan ameliyathane bölümlerinde çalışır. Sektör, insan sağlığını baz aldığı için anestezi teknikerliği veya teknisyenliği bölümü okuyan kişilerin iş bulma şansı her zaman yüksektir. Gerekli eğitimi aldıktan sonra anestezi teknikeri iş ilanları veya anestezi teknisyeni iş ilanları içerisinden kendileri için uygun olanı tercih ederek yeni bir iş hayatına adım atabilirler.

anestezi-teknisyeni

 

Anestezi Alanında Çalışan Kişilerin Sorumlulukları

Anestezi çalışanlarının ameliyat öncesi hasta üzerinde birçok görevi mevcuttur. Öncelikle hastaya narkoz vermek için gerekli olan araç gereci, ilaçları ve ekipmanları hazırlarlar. Turnike, alkollü pamuk, endotrakeal tüp ve damlalıklı kazı seti gibi daha pek çok ekipman kullandıkları malzemeler arasında bulunur. Hastanın fizyolojik özelliğine bağlı olarak iğnesini yapmaktan sorumludurlar.

Anestezi uygulaması genellikle uzman ile birlikte gerçekleştirilir. Ancak anestezi uzmanı yoksa, işlemi uygulama yetkisi doktora aittir. Teknisyen veya tekniker olarak çalışan kişi de doktora yardımcı olur. Hastanın ameliyat sonrası uyandırılmasında ve sağlık koşulları gözetim altında tutulmak üzere odasına nakledilmesinde görev alırlar. Ayrıca damar yolu açmak ve ani kalp durmalarında hastaya müdahale etmek için de anestezi elamanlarına gerek duyulur. Anestezi çalışanlarının, hastanın ağrı duymamasını, hayati fonksiyonlarını narkoz altındayken de normal şekilde devam ettirmesini sağladıkları için uygulama sırasında oldukça dikkatli olmaları gerekir.

Anestezi Çalışanlarında Aranan Nitelikler

Anestezi teknisyeni iş ilanları veren sağlık kuruluşları, ilk olarak başvuracak kişilerin eğitim durumunu göz önünde bulundurur. Sağlık meslek liselerinden mezun olmuş olan kişiler, teknisyen olarak işe başlayabilirler. Meslek sürekli ayakta kalmayı gerektirdiği için başvuran kişilerin beden gücünün yerinde olması önemlidir.

Meslekte ilaç ve kimyasal madde kokusuna alerjisi olmayan, dikkatli, sabırlı ve sorumluluk sahibi kişiler oldukça başarılı olur. Ayrıca anestezi çalışanlarının yönergeler konusunda pratik olmaları, seri hareket edebilmeleri, matematiksel işlemleri kolayca yapabilmeleri, meslekte daha başarılı olmalarına katkıda bulunur. Sağlık sektörüne bağlı kuruluşlarının verdiği anestezi iş ilanları için binlerce alternatifin yer aldığı tumislerburada.com‘u takip edebilir, kendinize uygun ilana kolayca başvuru yaparak sağlık sektörünün gözde mesleği: anestezi deneyimine sahip olabilirsiniz.