Tüm İşler Burada

Sipariş almaktan çok daha fazlası: Garson iş ilanları

tib-blog-garson

“Müşterilere içeceklerini getir ve akşam yemeği için siparişlerini al. Ne kadar zor olabilir ki?”

Birçok insan, garsonluğun bir şeyler getirip götürmekten ibaret olan kolay bir iş olduğunu düşünür. Dışarıdan bakıldığında kolay gibi görünse de, bu mesleğin de sipariş almaktan çok daha zor noktaları vardır.

Genellikle garson iş ilanları içerisinde “aranan özellikler” olarak yer alan bu önemli noktalara değinmek gerekirse:

Zaman Yönetimi

Müşteri masaya oturduğu andan itibaren her saniyenin büyük önemi vardır. Üstelik bu işi yapan kişiler, çalıştığı restoran ya da kafedeki birçok masadan sorumludurlar. Garson iş ilanları başvurusu yaparken, zaman yönetimi yeteneğinin gelişmiş olmasına dikkat etmek gerekir.

Çok Yönlü Çalışma

Müşterileri mutlu etmek ve verimliliği arttırmak için masalardaki boş tabak ve bardakları almak, bu işi yapacak kişilerin önceliklerinden olmalıdır. Bu nedenle yiyecek-içecek sektöründe çalışan kişiler için “eller giderken de, dönerken de dolu olacak” kuralı vardır. Yani bu meslek grubundakiler bir yemek servis etmeye gittiğinde, boş tabak ve bardakları alarak gelmelidir.

İnsan İlişkileri

Şüphesiz ki bu alanlarda çalışanlarda aranan en önemli özelliklerden birisi de insanlarla iyi iletişim kurabilmesidir. Profesyonelce müşteriye sıcak bir yaklaşım sergilemesi gereken çalışan, menüdeki yemeklerden öneriler de yapabilir. Dürüst ve güler yüzlü olmak hem çalışan kişi hem de restoran için artı puan kazandıracaktır.

Son dönemde bu niteliklere sahip adayları arayan iş ilanlarında büyük bir artış gözlemlenmektedir. Büyüyen gıda sektörü ile birlikte açılan işletme sayısı da artarken, bu pozisyonda çalışacak kişilere daha fazla ihtiyaç duyuluyor.

Garson iş ilanları ile eleman ihtiyacını karşılamak isteyen işletmeler; müşteri ilişkilerinde ve zaman yönetiminde başarılı, bir o kadar da çok yönlü düşünüp çalışabilen aday arayışına giriyorlar.

Tabii ki bu iş kolunda çalışacak deneyimli ya da deneyimsiz adaylarda, temel yiyecek ve içecek bilgisi de aranıyor. Bu sayede bu işi üstlenen çalışanlar, yiyecek ve içecek seçimlerinde kararsız kalan müşterilere de menü dâhilinde yardımcı olabiliyor.

Bu mesleği yapan kişiler, müşteri ilişkileri ve servis kalitesi ile doğru orantılı olarak bahşiş alabiliyor ve ek bir gelir elde edebiliyorlar. Hizmet sektörü her ne kadar zor bir çalışma alanı da olsa, işini iyi yapan kişiler oldukça başarılı pozisyonlara yükselebiliyorlar.