Eğitim & Kariyer

Stajınızı Devamlı İş Haline Getirmek İçin Neler Yapmalısınız?

Üniversiteden henüz mezun olmuş ve kariyerinizin başındaysanız, hangi alanla ilgileniyor olursanız olun staj sürecinden geçmek ve deneyim kazanmak zorundasınız. Oldukça önemli olan staj sürecini verimli değerlendirip, iş hayatına sağlam bir başlangıç yapmak sizin elinizde. Peki ya kariyerinizin ilk basamağı olan stajınızı devamlı iş haline getirmek için neler yapmalısınız?

Doğru Departmanda Staj Yaptığınızdan Emin Olun

Stajınızın kalıcı bir işe dönüşmesini istiyorsanız öncelikle doğru departmanda staj yaptığınızdan emin olun. Bu sizin staj sürecinizi doğrudan etkileyecek, işe alınma konusunda avantaja ya da dezavantaja dönüşebilecektir. Staj yapacağınız departmanı seçerken yetkin olduğunuz ve çalışmak için heyecan duyduğunuz alanları göz önünde bulundurun. Kariyerinizin başlangıç noktası olan stajın sağlam temelli olması için karar sürecini önemseyin. Aksi takdirde staj sürecinizin olumlu sonuçlanmayıp, hayal kırıklığına neden olabileceğini göz önünde bulundurun.

Bol Bol Soru Sorun, Öğrenmeye Açık Olduğunuzu Gösterin

Bir iş yerinde stajyerden kendi alanında her konuda bilgi sahibi olmasının beklenmediğini unutmayın. Staj sürecinin teorik bilginin pratiği döküldüğü aktif bir öğrenme süreci olduğunu hatırlayın. Soru sormaktan korkmayın, sizden sorumlu olan üstleriniz deneyim aktarımı yapabilmesi için onlara fırsat sunun. Bu hem sizi deneme-yanılma yoluyla öğrenmenin yaratacağı zaman kaybından korur hem de üstleriniz tarafından öğrenmeye açık olduğunuz şeklinde algılanacağından işe alınma şansınızı arttıracaktır.

Sorumluluk Almaktan Kaçınmayın

Staj sürecinde sorumluluk almaktan ve iş sürecine katkı sağlamaktan kaçınmayın. Aksi takdirde ayak işlerini yapan bir ofis çalışanına dönüşeceğinizi ve staj sürenizi doldurduğunuzda yolun sonuna geleceğinizi aklınızda bulundurun. Kademeli olarak sorumluluk almaya ve çalıştığınız ekibin işini kolaylaştırmaya çalışın. Size teklif edilen işler için “Yapamam.” veya “Ben bunu bilmiyorum.” gibi olumsuz ifadelerle dönüş yapmayın. Elinizden gelenin en iyisini yaparak sürece katkı sağlayın ve üstlerinizin eksiklerinizi gidermesi, yanlışlarınızı düzeltmesi için fırsat yaratın.

İş Verilmesini Beklemeyin, İşe Dahil Olun

Staj yaptığınız departmandaki üstleriniz sizi eğitmek ve iş süreçlerine dahil etmek konusunda her zaman çok istekli olmayabilir. Size iş verilmediğinde kendiniz için yaratılmış boş zamanın konforundan vazgeçin ve iş sürecine dahil olmak için üstlerinizi zorlayın. İşle ilgili fikirlerinizi paylaşmak, toplantılara katılmak, kendinizi staj yaptığınız alanla ilgili geliştirmek konusunda cesur olun, geride durup beklemeyin.

Şimdi siz de istediğiniz alanda staj fırsatı yakalamak ve bu stajı verili değerlendirip kalıcı bir işe sahip olmak istiyorsanız hemen www.tumislerburada.com‘u ziyaret edip iş hayatınıza güçlü bir adımla başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir