Tüm İşler Burada

Tedarik Ustası, Satınalma Uzmanları

satinalma

Birçok firmanın ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan satınalma uzmanlığı, hem kadın hem de erkek adaylar tarafından sıklıkla tercih edilen bir masa başı pozisyonudur.

Ticari kuruluşların, imalatçı ve devlet kurumlarının ihtiyaçları olan ham madde, yarı madde, teçhizat ve makine satın almak için görevlendirilmiş personele satınalma uzmanı denir. Mesleğin zorlukları olduğu kadar başka iş kollarına göre kolaylıkları da bulunur.

Nasıl Satınalma Uzmanı Olunur?

Tedarik ustası, satınalma uzmanları kurum ve kuruluşların ihtiyaçlarına göre farklılık göstermesine rağmen genellikle önlisans ve lisans mezunları arasından tercih edilir. Endüstri mühendisliği, lojistik, iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları başlıca tercih edilen adaylardır. Bunun yanı sıra adayın satınalma ile ilgili olan sertifikalı eğitimlere katılmış olması da işveren tarafından büyük önem taşır.

Yurt dışı satın alma işlemleri yapılacak firmalarda, personellerin yabancı dil bilgisinin olması da istenir. Genellikle ticari ilişkilerin kurulduğu ülkenin diline göre değişmekle birlikte evrensel dil olarak kabul edilen İngilizce bilgisi, her işletme tarafından adaylarda aranan ortak özelliklerden biridir.

Satınalma Uzmanı Ne İş Yapar?

Ticari kuruluşların satınalma uzmanları, bilumum ihtiyaçların karşılanması için görevlendirilse de, iş tanımı içerisinde birçok görev bulunur. Öncelikle stok analizi yaparak gerekli olan maddelerden hangisinden ne kadar ve ne zaman satın alacağı konusunda fiş ve rapor oluşturması gerekir. Büyük alımlar için araştırmalar yapmalı ve gerekirse ihale açılmasını sağlamalıdır.

Satın alınan mallar için ödeme planı çıkarılması, gelen ürünlerin sayısı ve kalitesinin kontrol edilmesi ve üretici firmalar ile ön protokol oluşturulması gibi işlerin hepsini tedarik ustası gerçekleştirir. Bu görevlerin temelinde ise kendi firmasının analizini yaparak müşteri portföyünü iyi tanıması yatar.

Satınalma Uzmanı Kariyer Planlaması

Tedarik ustası firmanın mali, yönetimsel ve üretimsel kararlarını alabildiği için mesleki yükselişi çok yüksektir. Kariyer basamaklarını satınalma müdürü veya kalite kontrol müdürü olarak tırmanabilir. Bu yükselişi sağlamak için firmanın esnek çalışma saatlerine uyabilmek, yoğun iş temposuna katlanabilmek ve en önemlisi sabırlı olmak gerekir. Eğitimsel başarınız, sertifikalarınız ve diğer kabiliyetleriniz de bu kıdem atlamada farklı etkenlerdir.

Satınalma uzmanı iş ilanları arasından size uygun kriterlere sahip ilanı seçerek hemen iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun dışında yüzlerce farklı iş ilanını tumislerburada.com üzerinden bütün ayrıntıları ile inceleyebilir ve sizin için doğru olan firmayı seçebilirsiniz. Böylece mutlu olacağınız mesleği istediğiniz çalışma standartlarında icra ederek, minimum yıpranma ile işlerinizi en doğru şekilde yerine getirmenin tadını çıkarırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir