Tüm İşler Burada

Teknikerlik ve Teknisyenlik Arasındaki Farklar Nelerdir?

tekniker

Tekniker ve teknisyenler teknik bilgi ve beceri gerektiren farklı iş sektörlerinde çalışma imkanına sahiptir. İki yıllık meslek yüksek okulu mezunlarının unvanı tekniker, meslek lisesi mezunlarının unvanı ise teknisyendir.

Teknikerin İş Yerlerindeki Görevleri

Tekniker; çalışma hayatında mühendis ile teknisyen, usta, işçi arasındaki koordinasyonu sağlayan, iş birliğini yöneten ve bu bağlamda firmaların iş verimine direkt olarak etki eden personeldir. Tekniker olarak görev alacağınız kurumda, teknisyenlerin, ustaların ve işçilerin amiri olarak çalışacak ve çalıştığınız yerde iş uyumunu gerçekleştirmeye çabalayacaksınız. Kriz anlarında hızlı karar almalı, teknik bilgi ve beceri gerektiren durumlarda firma bünyesinde çalışan mühendislere fikirlerinizle yardımcı olmalısınız. Teknikerlik ve teknisyenlik arasındaki farklar nelerdir? sorusuna, çalıştıkları kurumda teknikerlerin, teknisyenlerin amiri konumunda olduğu söylenebilir. Çalıştığınız firmanın kârlılığını artırmak için üretilen projelerin kurum iç işleyişine uyumunu sağlayarak katkıda bulunmalısınız. Kurumda gösterdiğiniz başarının sonucunda daha yüksek mertebelere gelebilir, kariyer adımlarını hızla tırmanabilirsiniz. Vizyonunuzu geniş tutarak çalıştığınız sektörün önde gelen ve tanınan teknikerlerinden biri olabilirsiniz. Usta ve işçiler arasında meydana gelebilecek anlaşmazlıklarda sorumluluk almalı ve sorunları çözüme ulaştırmalısınız.  Başvuru sonucunda kabul edildiğiniz iş yerinin omurgasında görev alacak bir personel olarak, kurumun belirlemiş olduğu hedefleri gerçekleştirmek için gayret göstereceksiniz.

Teknikerin Çalışma Alanları

Teknolojinin gelişmesi ve pek çok iş sektörüne entegre olması ile birlikte firmaların tekniker personel ihtiyacı önemli bir artış gösteriyor. Uzmanlıklarına göre farklı sektörlerde çalışabilen teknikerler çalıştıkları kurumların can damarı olarak işlerin işleyişine büyük faydalar sağlıyor. Özelleştirme politikalarının da artmasıyla eğitim ve sağlık gibi sektörler de son yıllarda çok sayıda tekniker işe alıyor. Hemen hemen her sektörün ihtiyaç duyduğu en önemli personel arasında yer alan teknikerler, teknik becerileri dışında iş hayatı içindeki çalışan ilişkilerinden de sorumlu olmaları ile ön plana çıkıyor. İşe başladığınız kurumda, farklı birimler arasındaki koordinasyonu sağlayabilmek için dışa dönük ve girişimci olmalısınız. Teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeli ve yeni teknolojilere hızla uyum sağlayabilmelisiniz. Yapmış olduğunuz işi kendi işiniz gibi benimseyip bağlı olduğunuz mühendislerle yeni projeler üretmek için iş birliği kurmalısınız. Alanında sahip olduğu birikime güvenen, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek kişiler, tekniker iş ilanları arasından arzu ettiklerine başvuru yaparak yeni bir işte çalışmaya başlayabilirler. İlan başvurusu yaparken kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanabileceğinizi düşündüğünüz gelişmiş bir kentte çalışmayı da tercih edebilirsiniz. Binlerce farklı tekniker ilanı arasından uzmanlığınıza ve deneyiminize uygun olan bir ilana başvuru yapıp kısa sürede yeni bir iş sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir