Eğitim & Kariyer

Türkiye’de Gençlerin En Fazla Çalışmak İstediği 5 Sektör

Her dönemin favori meslekleri, en çok kazandıran sektörleri farklılık gösteriyor. Yeni mezunlar, üniversite öğrencileri ve sektör değiştirmek isteyenler genelde bu mesleklere yöneliyor. Son zamanlarda gençlerin çalışmayı en çok arzuladığı 5 mesleği içeriğimizde bulabilirsiniz.

1. Medya, İletişim, Teknoloji

ipad-tablet-technology-touch.jpg (940×627)

Günümüz dünyasının en gözde pozisyonları medya ve iletişim sektöründe bulunuyor. Sosyal medya uzmanlığı, online video editörlüğü, medya planlama, medya ilişkileri danışmanlığı, dijital pazarlama uzmanlığı, e-ticaret uzmanlığı gibi pozisyonlar bu sektörün gözde kariyer seçenekleri arasında yer alıyor. Medya, iletişim ve teknoloji sektörlerinde çalışmak için genelde iletişim fakülteleri ya da meslek yüksek okullarından mezun olmak şartı aranıyor.

2. Tasarım

coffee-cup-mug-desk.jpg (937×650)

Gençlerin çalışmayı arzuladığı ikinci sektör ise tasarım oluyor. Tasarım hem yaratıcılık hem de eğitim gerektiren bir iş alanı olduğu için bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız kendinizi eğitmeye hiç ara vermemeniz, eğitim süreciniz tamamlandıktan sonra da yaratıcılığınızı canlı tutmanız gerekiyor. Mimari tasarım, endüstriyel tasarım, web tasarımı, moda tasarımı gibi birçok kolu olan tasarım sektörüyle ilgili kariyer fırsatlarını ülkenin her şehrinde bulabilirsiniz.

3. Turizm

pexels-photo-189296.jpeg (940×627)

Belki de en hareketli, en eğlenceli iş kollarından biri ise turizm oluyor. Turizm hem çalışma yerleri hem de hareketli bir meslek olması sebebiyle favori işler arasında yer alıyor. Otel yöneticiliğinden, tur rehberliğine dek birçok turizm pozisyonu başvuruları bekliyor. Turizm sektörü söz konusu olduğunda en az eğitim ve deneyim kadar yabancı dil bilgisi de önemli bir kriter oluyor. Özellikle iki yabancı dile hakim olan adaylar bu yarışa bir adım önde başlıyorlar.

4. Yazılım

pexels-photo-90807.jpeg (940×627)

İçinde yaşadığımız bilgisayar çağında, yazılım işlerinin en favori meslekler arasında bulunması hiç de şaşırtıcı olmuyor. Veritabanı mühendisliği, yazılım geliştirme uzmanlığı, destek uzmanlığı, web programlama, Java programlama gibi alanlar yazılım sektörünün sunduğu pozisyonların sadece birkaç tanesi. Bu alanda çalışmak için genellikle üniversitelerin ya da meslek yüksek okullarının ilgili bölümlerinden mezun olmak ve en azından orta derecede İngilizce dil bilgisine sahip olmak gibi şartlar bekleniyor.

5. Yazarlık

red-hands-woman-creative.jpg (940×627)

Yazarlık belki de yıllardır değişmeyen favori meslekler arasında yer alıyor. Gençlerin büyük çoğunluğu yazar olmayı ve hayatını bu şekilde kazanmayı hayal ediyor. Günümüzde kitap ve gazete yazarlığına ek olarak içerik yazarlığı, metin yazarlığı, editörlük gibi meslekler de sektörün önemli pozisyonları oluyor. Bu pozisyonlara başvurmak için, Türkçe dilini yetkin bir biçimde kullanabilmek ve edebiyat ya da iletişim gibi alanlardan mezun olmak gerekiyor.

Eğer siz de dijital pazarlama uzmanı, tasarımcı, rehber, yazılımcı ya da yazar, editör olmak istiyor ve kariyerinizi bu favori mesleklerden birinde geliştirmek istiyorsanız, www.tumislerburada.com sitesini ziyaret ederek kendinize uygun pozisyonlara başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir