Tüm İşler Burada

Bu yazıyı okumadan bankacılık sektörüne adım atmayın!

bankacilik

Vaktinin büyük kısmını para ile iç içe geçiren banka memurları, bankacılık sektörüne girerken birçok zorluğu aşarak bu seviyeye ulaşıyor.

En çok tercih edilen mesleklerden biri olan banka memurluğunu, hem kadınlar hem de erkekler icra eder. Her şehirde onlarca bankanın olması bu alanda büyük bir istihdam sağlar. Bu mesleğe sahip olmak için öncelikle belirli şartların bir araya getirilmesi gerekir, siz de başarıyı yakalamak için bu yazıyı okumadan bankacılık sektörüne adım atmayın!

Banka Memuru Olmanın Şartları

Bankacılık sektöründe çalışmak için öncelikle 2 yıllık ya da 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmuş olmak gerekir. Mesleki terim ve bilgilere daha hakim olan iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları sektörde daha çok tercih edilir. Bunun dışında lise mezunları, meslek yüksekokulu ve diğer fakülte mezunları da banka memuru olabilir fakat bu süreç biraz daha uzun ve zorlu olur çünkü alanlarının dışında yazılı ve sözlü sınavlara tabi tutulurlar.

Banka memurlarının yeterli seviyede yabancı dil bilmesi talep edilir. YDS gibi dil sınavlarından belirli bir puanı geçenler dil tazminat ücreti de alır. Satış yapacak bankacıların ise ikna kabiliyetlerinin yüksek olması ve prezentabl bir yapıya sahip olmaları gerekir.

Banka Memuru Ne İş Yapar

Banka memurları genellikle operasyonel görevler üstlenirler. Bankanın ihtiyaçlarına göre tanıtım ve satış gibi farklı görevleri de yerine getirebilirler. İlk aşamada banko asistanı olarak çalışmak, bankacılığın temellerini öğrenmek için büyük bir fırsattır. Çalışma saatleri sabah 9.00’dan akşam 18.00’e kadar sürer. Bazı özel zamanlarda mesai süresinin uzadığı da görülür.

Hesap açma ve kapama; çek, senet, döviz işlemleri ve para yatırıp çekme; banka memurunun yapacağı temel işlerin başında gelir. Bunun dışında bankanın sunduğu fatura yatırma, kredi borcu yatırma gibi işlemlere de bakabilirler.

Bankacılıkta Kariyer

Bankacılığın en temelinden başlayarak ilerleyen kişiler, kurum içi sınavlar ile bankanın üst kademelerine ulaşabilirler. Bu sınavlar genellikle mesleki bilgilerle yapılan yazılı ve sözlü sınavlardır. Merkez şubelerde yapılan bu sınavlar belirli periyotlarla gerçekleştirilir. Bu süreçte sabırlı olmak ve sistemli bir şekilde, vazgeçmeden çalışmak başarılı olmanın en büyük sırrıdır.

Sınavlardaki başarılar sonrası farklı banka şubelerinde ve farklı birimlerdeki ihtiyaçlara göre gerekli yönlendirmeler yapılır. Müdürlüğe geçildiğinde ise 4 yılda bir şube değişikliği ile işletme körlüğü oluşmaması sağlanır.

Aradığınız kriterlere uygun banka memuru iş ilanları tumislerburada.com adresinde sizlerle buluşuyor. Bunun dışında binlerce farklı iş ilanı arasında size uygun olanı rahatlıkla bularak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir